Praktyka
Uświadom sobie zniecierpliwienie w momencie, gdy się w tobie budzi w ciągu dnia. Bądź świadomy sygnałów płynących z ciała (postukujących palców) i monologu w głowie (“Pospiesz się!”), które towarzyszą zniecierpliwieniu. Zadaj sobie pytanie: “Dlaczego się spieszę? Dokąd tak pędzę?” Obserwuj, jakie odpowiedzi pojawiają się w tobie.
Przypominajki
W swoim otoczeniu możesz powiesić karteczki z hasłem “Zauważaj zniecierpliwienie”, szczególnie w tych miejscach, w których cię ono ogarnia. Zawsze pomocne jest postawienie jakiegoś znaku (kropka) na dłoni lub założenie czegoś na palec (pierścionek, sygnet).
Zniecierpliwienie…to, co moje ciało robi w pierwszej kolejności to zaciskanie szczęki. I zmiana pozycji ciała. Kiedy zaczynam niecierpliwić się w korku – przesuwam się to na prawą, to na lewą stronę, jakby chciała przepchnąć samochód do przodu. Kiedy zniecierpliwienie zdarza mi się na ulicy lub w domu, czuję lekki uścisk na wysokości żołądka.
Ale zdarzało mi się wychodzić z głowy, z narracji na temat tego, jak bardzo jestem zawiedziona, napięta czy zdenerwowana i wracać do uważności. Do chwili obecnej. To tak jakbym wracała z podróży w czasie i przestrzeni do miejsca bycia mojego ciała. I zniecierpliwienie malało, malało…
To będzie trudna praktyka. Skoro zwykle mam ochotę wyprzedzać każdego na chodniku, kto idzie wolniej niż ja. A tych osób jest wiele! Jest nad czym pracować 😉
- Izabela
Ja jestem strasznie niecierpliwą osobą. Zaczęłam wczoraj praktykę i jak obserwuję swoje zniecierpliwienie to znika…?
- Magdalena
Mnie się ciągle wydaje, że zrobię szybciej i lepiej. Totalnie nie wyhamowuje.
- Grażyna