8-tygodniowy kurs Mindfulness (uważność) stacjonarnie

Jeśli doświadczasz stresu, niepokoju, nawracającej depresji lub czujesz się ogólnie „niezadowolony” ze swojego życia, ten kurs może dostarczyć Ci pewnych umiejętności, jak lepiej reagować na „wzloty i upadki” codziennego życia.

Przez o8 tygodni trwania kursu

– uczymy się  rozpoznawać tendencję do bycia na automatycznym pilocie, co może nas pozbawić potencjału do pełniejszego przeżywania życia. Zaczynamy praktykować wychodzenie z automatycznego pilota poprzez zwrócenie uwagi na aspekty codziennego, teraźniejszego doświadczenia, które normalnie moglibyśmy przeoczyć.

– z większą świadomością zaczynamy zauważać, jak często jesteśmy zagubieni w naszych myślach i uczuciach. Uważność ciała i oddechu pomaga nam nauczyć się rozpoznawać nasze myśli, emocje, doznania i impulsy, zebrać rozproszony umysł i powrócić z wdzięcznością do tu i teraz.

– poznajemy funkcjonowanie umysłu, to, że kiedy nasza uwaga skupia się na przeszłości lub przyszłości, możemy wpaść w pułapkę niepożądanych wzorców myślenia, odczuwania i działania. Mindfulness pomaga nam rozpoznawać te automatyczne reakcje, rozumieć je jako normalne ludzkie doświadczenia oraz wnosić do nich życzliwość i współczucie.

Kurs przeznaczony jest dla każdego, kto chce w ustrukturyzowany, praktyczny sposób nauczyć się praktyki mindfulness. Jest odpowiedni dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z mindfulness, dla tych, którzy próbował już wcześniej tej praktyki, czy też czytali literaturę na ten temat i chcą skorzystać z kursu prowadzonego przez doświadczonego nauczyciela.

Badania Uniwersytetu Oksfordzkiego (z listopada 2013 roku) potwierdzają redukcję objawów depresyjnych o 57% u osób, które ukończyły kurs MBCT oraz redukcję objawów lękowych o 58% i stresu o 40%.

Wyniki randomizowanego, kontrolowanego badania z udziałem 145 pacjentów z przebytym epizodem dużej depresji wykazały wyższą skuteczność MBCT w porównaniu z innymi terapiami w zakresie redukcji ryzyka nawrotu choroby (Teasdale J.D., Segal Z.V., Williams J.M.G. i Ridgeway V. [2000]. Prevention of Relapse/Recurrence in Major Depression by MBCT. „Journal of Consulting Clinical Psychology”.)

Spotykamy się raz w tygodniu, we wtorki na około 2 godziny. Kurs ma charakter doświadczeniowy, co oznacza, że poznajemy nawyki umysłu poprzez praktyki a dopiero potem, dzieląc się doświadczeniem, wprowadzamy elementy teorii.