W latach 70-tych XX wieku, za sprawą Jona Kobata Zinna, neuropsychologa i nauczyciela buddyjskiego, filozofia buddyjska weszła w romans z zachodnią psychologią. Szukał on sposobu pomocy cierpiącym pacjentom, których prowadził w swojej praktyce lekarskiej i stworzył pierwszy kurs redukcji stresu MBSR. Metoda ta otrzymała nazwę MINDFULNESS.

Okazało się, że z tego romansu dwóch odmiennych kultur oraz dwóch odmiennych sposobów widzenia człowieka narodziło się bardzo skuteczne narzędzie do radzenia sobie z wiodącymi problemami współczesnych społeczeństw zachodnich – przewlekłym stresem, zaburzeniami lękowymi, stanami obniżonego nastroju oraz depresją.

W związku z tak silnym wpływem na poprawę samopoczucia i zgłaszane wyraźne zmiany na lepsze w funkcjonowaniu uczestników kursów wzrosło zainteresowanie naukowców badaniem efektów treningów. W tej chwili z całą pewnością możemy stwierdzić, że uważność zmniejsza stres, pomaga się skupić, wpływa pozytywnie na stan zdrowia i jakość życia. Uważność jest ratunkiem na to, by życie nie pędziło obok nas, tylko byśmy je przeżywali.

Wyniki badań nad poprawą funkcjonowania okazały się na tyle zachęcające, że powstał specjalny trening przeciwdziała nawrotom depresji MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy), który już jako kurs terapeutyczny pomaga tysiącom ludzi zmieniać swoje wzorce przekonań na temat siebie i świata. Kurs ten ma taką samą - mówi się nawet, że ciut lepszą - skuteczność zapobiegania nawrotom depresji i stanów depresyjnych co psychoterapia i kuracja farmakologiczna.

Zapisz się na któryś z naszych kursów i zobacz, że można żyć spokojniej i uważniej. Czerpać z codzienność dużo więcej niż ciągły pęd, niedoczas, gonitwa myśli, lęk i stres. Zamiast tego naucz się większej koncentracji uwagi, dawania przestrzeni sobie i dbania o swój dobrostan. Naucz się rozpoznawać wzorce swoich emocji i nawykowe reakcje. Daj sobie umiejętność życia w harmonii, równowadze, uśmiechu, życzliwości i współczuciu dla siebie. I dla innych.

Mindfulness jest częścią tzw.trzeciej fali CTB (terapii poznawczo-behawioralnej). Interwencje oparte o uważność (mindfulness) są wykorzystywane między innymi w ACT (terapia akceptacji i zaangażowania) czy Zen Coachingu.

Monika Kużelewska- Turczynowicz

Certyfikowany trener Mindfulness w podejściu MBLC (Mindfulness Based Living Course), obecnie w trakcie certyfikacji podejścia CBLC (Compassion Based Living Course). Szkoleniowec przyszłych nauczycieli uważności przy Mindfulness Association Polska. Trener kursu MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) certyfikowanego przez Oxford Mindfulness Centre przy Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu w Oksfordzie, dedykowanemu zapobieganiu nawrotom depresji i stanów obniżonego nastroju. Praktykująca uwazność/medytację od 10 lat.

Od 2017 roku Prezes Fundacji „Lepiej Żyć Lepiej”, której celem jest rozwój i szerzenie wiedzy o mindfulness. W 2017 roku założyła organizację mindfulness-warszawa.pl, aby móc skutecznie wspierać innych w podnoszeniu jakości i komfortu życia.

Z wykształcenia pianistka, studia ukończyła na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku. Absolwentka psychologii klinicznej oraz studiów podyplomowych „Uważność i Współczucie. Badania i psychoterapia” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

W styczniu 2019 roku ruszył roczny projekt społeczny na portalu Facebook – „Niepoważni uWażni”, którego celem jest zainteresowanie nieformalną praktyką uważności jak największej liczby osób. W tej chwili jest ich w grupie ponad tysiąc.

Od grudnia 2020 r. wykładowca akademicki studiów podyplomowych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie; przedmiot: Uważność i współczucie. Podstawy, badania i psychoterapia.

Uważność może być jedną z najbardziej zaskakujących,
inspirujących i dających poczucie wolności przygód w Twoim życiu.