Praktyka

Tak często jak możesz, przenoś swoją świadomość z przedmiotów na otaczającą je przestrzeń. Przykładowo: kiedy patrzysz w lustro, zwróć uwagę na przestrzeń wokół swojej głowy. Przebywając w pomieszczeniu, staraj się dostrzegać raczej pusta przestrzeń niż ludzi, meble i inne przedmioty.

Przypominajki

Karteczki 🙂

Po tym tygodniu zostaję z zaskakującym wrażeniem ruchu, który wyłania się z przestrzeni. Obserwując osoby na ulicy i przenosząc akcent mojej uwagi na przestrzeń doznawałam bardzo silnego wrażenia wychodzenia każdego poruszenia życia z otaczającej przestrzeni. Jakby w tym momencie i w tym miejscu stawał się początek wszystkiego.

No i zatrzymanie. Uważność po prostu zatrzymuje. Uważność jest piękna.

Pusta przestrzeń… Kiedy skupiam się na niej, milknę i trwam w zaciekawieniu. W głowie robi się spokojniej i dominuje pytanie – co to jest? Chcę poznać to naczynie, w którym różne obiekty wysuwają się na pierwszy plan, przyciągają uwagę, wzbudzają komentarze i odczucia. Jak bez pustej przestrzeni wyglądałyby drzwi, na które patrze teraz? Czy mogłabym je otwierać i zamykać? A czy mogłabym teraz pisać, gdyby jej nie było między mną a klawiaturą? Fascynujące jest odkryć coś, czego świadomie nie zauważałam, bo niby tego nie ma, a jednak jest, cichutko i nienachalnie. Przestrzeń… pewnie tez jest między myślami, słowami, emocjami, dźwiękami… To dla mnie cudowne zauważać istotną część wszystkiego co jest. Uświadamiam sobie, że bez pustej przestrzeni nie byłoby nic, bo gdzież miałoby się zmieścić? Uświadamiam sobie, jak często za przestrzenią tęsknię, nie tylko po to, żeby mieć miejsce na rozwinięcie skrzydeł.

  • Lucyna

Obserwowanie przestrzeni dało mi poczucie nieskrępowanej wolności.

  • Paulina

Gdy patrzyłam na przestrzeń między przedmiotami, mój wzrok wędrował w kierunku któregoś z nich. Zauważyłam, ze w moim otoczeniu jest niewiele pustych przestrzeni, często tłem dla danego przedmiotu jest inny przedmiot.

Gdy już znalazłam jakąś większą przestrzeń, to pojawiały się myśli nadające znaczenie tej praktyce, i tak dla mnie ta pusta przestrzeń oznacza, że obok danego doświadczenia, pojawiających się myśli, uczuć jest też miejsce na inne. I jeszcze, gdy patrzyłam na tę pustą przestrzeń, to pojawiały się pomysły, jak ją zapełnić.

  • Kasia

„Za każdym razem gdy kurczowo trzymamy się jakiejś rzeczy, materialnej czy mentalnej (myśli i emocje), sięgamy po nasiona cierpienia.”

Dr Jan Chozen Bays