Praktyka

Wykonuj to ćwiczenie uważności, kiedy tylko będziesz coś jadła/jadł. Weź kęs, potem odłóż widelec czy łyżkę. Kieruj uwagę na usta aż do momentu, gdy połkniesz przeżute jedzenie, czerpiąc z tego prawdziwą przyjemność. Dopiero wtedy weź sztućce i włóż do ust kolejny kęs. Jeśli jesz, nie posługując się sztućcami, na przykład kanapkę, jabłko czy ciastko, pomiędzy kolejnymi ugryzieniami odkładaj na chwilę tę rzecz.

Przypominajki

W miejscach gdzie zwykle jesz, umieść karteczkę ze słowami “Jeden kęs na raz” lub rysunek łyżki czy widelca z poleceniem “odłóż mnie!”

Praktyka zdecydowanie nie należy do łatwych. Przyzwyczajenie nakazuje nam kierować widelec w stronę ust jeszcze zanim przełkniemy poprzednią porcję. Praktyka przyniesie Ci większą świadomość tego, co spożywasz.

U mnie było różnie 🙂 czasem udało się zjeść cały posiłek, a czasem dopiero w połowie się reflektowałam 🙂 bardzo fajna praktyka… dała mi więcej przyjemności z jedzenia, więcej czucia smaku, więcej kontroli nad ilością spożywanego jedzenia i więcej rozsmakowania 🙂

  • Justyna

Zauważyłam, jaka robota się dzieje w jamie ustnej 🙂 gryzienie, przeżuwanie, wytwarzanie śliny, praca języka, cały proces…

Łapałam się na tym, że szybko chcę wziąć następny kęs, nie kończąc jeszcze poprzedniego.

  • Kasia

Mam wrażenie, że największą moją trudnością była chęć zwiększenia przyjemności poprzez wzięcie kolejnego kęsa przed zjedzeniem poprzedniego. Nawet, gdy mój umysł nie szalał w planach na jutro i analizach z wczoraj, to podsuwał myśl, by do pomidorka, który już jest w ustach, dołożyć jeszcze drugiego, albo kawałeczek ogóreczka.

  • Aldona

„Nie zaznasz biesiady w ustach, jeśli jednym z gości nie będzie uważność.”

Dr Jan Chozen Bays