Praktyka

Kilka razy dziennie celowo spójrz do góry. Daj sobie parę minut, żeby na prawdę popatrzeć na sufit w pokoju, na wysokie budynki, na korony drzew, dachy, wzgórza lub góry oraz niebo. Zwróć uwagę na to, co nowego dostrzegasz za każdym razem.

Przypominajki

Strzałki w górę w różnych miejscach ?

Wakacje mają swój rytm. Na wakacjach czas płynie inaczej. Czym dla Was było patrzenie w górę? Co uruchamiało? Z czym konfrontowało?

Dla mnie to była chwila ciekawości, często zachwytu. Niby nic szczególnego (oprócz pełni księżyca), niby codzienność a inna jakość. Nie patrzyłam ale nagle widziałam tę zwyczajność i jej wyjątkowość w chwili kiedy rzeczywiście parzyłam.

Zaczynałam dostrzegać a to wiązało się z uwagą.

I była to chwili głębszego oddechu. i zatrzymania. I świadomości gdzie jestem i co mnie otacza.

Chwila uważności.

Dla mnie to była najłatwiejsza praktyka… może dlatego, że uwielbiam zerkać na niebo. Podnoszenie głowy do góry jakoś samo pracowało – czy to w windzie i zaobserwowanie szarej stali trochę przybrudzonej, czy też przestrzeni między dwiema kamienicami… a tu jedna kamienica (ta po lewej) taka ładna, odrestaurowana, a ta po prawej… stareńki, sypiący się tynk, okna takie koślawe…

No i ta przestrzeń i rozmowa między nimi, nami… liście nad głową i niebo przezierające przez nie… mogę tak bez końca z tego tygodnia… a i jeszcze chmury – ciężkie, lekkie… I szły ze mną ochy i achy tu i tam i teraz. mmmm…

  • Anna

Ta praktyka jest ze mną zwłaszcza jak jestem w przestrzeni i czuję się dzieckiem wszechświata i mam radość życia.

  • Ivona

Obserwacje zależały od punktu uniesienia głowy 🙂 gdy patrzyłam przed siebie, to widziałam dalej, szerzej. Widziałam więcej niż czubek moich butów i chodnik. Widziałam horyzont, niebo, chmury, drzewa, budynki… to, co mnie otacza. Patrzyłam i widziałam. I to dawało radość. Gdy porządnie odchyliłam głowę i uniosłam oczy ku górze, to miałam takie poczucie, jakby moje drogi oddechowe były bardziej drożne, a oddech pełniejszy. Miałam poczucie większego dystansu.

  • Kasia

„Oczy są ważnym narzędziem uważności. Poszerz swoje pole widzenia i naprawdę popatrz.”

Dr Jan Chozen Bays