Praktyka

W ciągu dnia zatrzymaj się na chwilę, żeby uświadomić sobie, za co w tej chwili możesz być wdzięczny. Może to być coś, co dotyczy ciebie, kogoś innego, otoczenia czy też tego, co robi i doświadcza twoje ciało. Dociekasz, co to takiego jest. Wykaż się ciekawością, zadaj sobie pytanie: „Czy w danym momencie jest coś, co mogę docenić?”

Przypominajki

Wszędzie, gdzie to możliwe karteczki z wyrazem „Doceniaj”

W tym tygodniu praktyka diament na ścieżce uważności. Mówi się, że jest to najbardziej transformująca praktyka dla człowieka. Docenianie. Tego co już jest. Powstrzymywanie się od ulepszania, zmieniania, multiplikowania. Dokładnie tak jak jest jest dobrze. Doceń to.

Docenianie to dla mnie wyjście z umysłu, który lgnie do tego, co negatywne. Docenianie to radość i poruszenie. Kiedy dociekam, w danej chwili, za co mogę być wdzięczna, okazuje się, że za wiele. Za to, że jestem syta, za to, że jest prąd i znieczulenie u dentysty. Za to, że nie czuję zimna czy pragnienia. Za słońce nad głową, które pomimo tak nieodpowiedzialnej działalności człowieka na ziemi wciąż reguluje noc i dzień oraz pory roku.

Jest tyle rzeczy w moim życiu, które mogę docenić. Wystarczy na chwilę stanąć i zarezonować z życiem.

Właśnie w tej chwili.

A za co Ty czujesz wdzięczność w tej chwili?

Ja jestem wdzięczna za powołanie naszej grupy do istnienia, za zaangażowanie założycielki i cotygodniowe praktyki, dzięki którym mogę zmieniać swoje podejście do życia. Czasami bywa trudno i nie zawsze się udaje, ale warto!

  • Kasia

Czy docenianie to to samo, co wdzięczność? No nie… Ale są blisko. Bliżej mi w tej chwili do wdzięczności i doceniam ten wybór 🙂 Wdzięczności jestem wdzięczna, że jest dla mnie dostępna, dla mnie i dla każdego, że przychodzi na każde zaproszenie, że mogę jej doświadczać do woli, że jest hojna i niczym czarodziejka czyni niezwykłym to, co wydaje się zwykłe, że wzbogaca mnie o radość i dobroć, że nie wymaga wysiłku – wystarczy tylko zauważać niezliczone ku wdzięczności powody.

No właśnie – zauważać… Czy ja aby nie wskazuję na uważność jako źródło wdzięczności? Albo siostrę? Bo skoro wdzięczność i uważność są wyrazem miłości? Przyjrzeć się muszę…

  • Lucyna

Jestem wdzięczna, że tu trafiłam i mogę tak dalej wymieniać, za co jestem wdzięczna 🙂 Za deszcz za oknem, za słońce. Dzięki wdzięczności, wybaczaniu, wyrzucaniu do wirtualnego kosza przed sobą wszystkiego, czego nie chcę u siebie i spaleniu zawartości, od razu czuję się wspaniale.

  • Kamila

„Maezumi Roshi zawsze upominał nas słowami: „Doceniajcie swoje życie!”. Miał na myśli nasze codzienne życie i to Jedno Wspaniałe Życie. Są przecież nierozdzielne.”

Dr Jan Chozen Bays