Praktyka

W tym tygodniu zwróć uwagę na oznaki starzenia się jakie widzisz u siebie, u innych, w zwierzętach i roślinach, a nawet w przedmiotach nieożywionych. Skąd wiesz, że coś się starzeje?

Przypominajki

W różnych miejscach, a szczególnie w lustrze w łazience, umieść kartki z hasłem „Starzenie się” lub zdjęcia starszej osoby.

Nie bójcie się tej praktyki. Uśmiechnijcie się do siebie. Zobaczcie siebie szczerze i pięknie. Jakie to uwalniające zobaczyć siebie i innych takimi jakimi są naprawdę. Porzucając oczekiwania, które rzadko się spełniają, zakłamania o sobie i o świecie. Tak jak jest – jest doskonale. To chwila Twojego życia.??? Jakakolwiek jest – warto przeżyć ją świadomie i pełnie!

Samo słowo starzenie się nie otwiera, nie raduje, tylko spowalnia, zniechęca. Słysząc “zauważaj oznaki starzenia się” być może pojawiły się myśli: a po co mi to? Po co myśleć o tym, zauważać, doświadczać czy oswajać? No właśnie, po co to?

W tym tygodniu zauważyłam, że starzenie się, przemijanie, przemiana jest absolutnie wszędzie wokół mnie. Od komórek mego ciała, przez całe moje ciało, osoby wokół, zwierzęta, rośliny, pory roku, myśli, uczucia, seriale, jedzenie. Część z tych rzeczy starzeje się, część przemija, część staje się niemodna. Zmiana wpisana jest w życie i jest jego częścią integralną, niepodważalną, pewną.

Ale jeśli doświadczając, czy widząc coś, czy kogoś nie mielibyśmy w sobie odniesień do przeszłość (ach, jakie to było kiedyś! Jak kiedyś wyglądały moje nogi! jak mogłam balować całą noc i rano iść na wykłady!) tylko widzieli to takim jakie jest, czyli dokładnie tak jak czujemy w tej chwili to czy doświadczalibyśmy dojmującej straty związanej z przemijaniem? Kuszący pomysł, kusząca idea…

I tak oto starzeje się drzewo… Część jego liści jest jeszcze zielona, ale część już pożółkła. Niektóre z nich opadły na ziemię, niektóre zaczęły usychać. Uświadamiam sobie zjawisko przemijania, coś odchodzi, ciągnie się za tym jakaś historia i ta historia pozostaje we wspomnieniach, ale też tworzy się przestrzeń na coś nowego, zostaje powołana do życia jakaś nowa część, jakaś nowa historia, która ma swe korzenie w tamtej, poprzedniej, ale jest inna.

  • Kasia

Wczoraj uświadomiłam sobie, że się starzeję, bo jestem coraz bardziej zdystansowana do wszystkich sytuacji w moim życiu – i dobrych i złych. Starzenie się to spokój i zrozumienie, że na niektóre sprawy nie mamy wpływu, a niektóre nie są warte naszej uwagi. Starzenie się to dobra alokacja sił, aby koncentrować się tylko na rzeczach ważnych. A z drugiej strony, jak obserwuję moją mamę, to wykonywanie czynności ponad siły jest jednym ze sposobów pokazania sobie, że się nie starzeje… że czas nie upływa.

  • Monika

Motywem przewodnim tej praktyki była wybujała zieleń traw – na przekór jesieni. Kojarzyła mi się z moją mamą, która kupiła sobie właśnie nowy płaszczyk na zimę, choć z racji wieku i formy fizycznej pewnie założy go zaledwie kilka razy. A do tego kupiła czerwony szalik, bo uwielbia ubierać się na czerwono. Starzenie się to proces, choć życiodajne deszcze i… czerwone szaliki wyraźnie go spowalniają… PS: a moje siwe włosy kocham i otaczam troską.

  • Aldona

„Gdy jesteśmy w pełni obecni, w tu i teraz, nie mamy wieku.”

Dr Jan Chozen Bays