Praktyka

Uświadom sobie własny niepokój. Zauważaj wszystkie doznania cielesne, emocje i myśli związane z niepokojem. Wali co serce? Masz gonitwę myśli? Zaobserwuj, kiedy po raz pierwszy pojawia się w tobie niepokój. Czy wtedy, gdy pijesz poranną kawę, oglądasz wiadomości, czy gdy docierasz do pracy lub szkoły? Kilka razy w ciągu dnia zatrzymaj się na chwilę, żeby sprawdzić czy masz w sobie niepokój. Możesz także przyjrzeć się, co ten niepokój nasila, a co go osłabia.

Przypominajki

Karteczki z pytaniem: Czy jestem niespokojna/niespokojny? Za każdym razem gdy twój wzrok na nie padnie, zatrzymaj się na chwilę, żeby przyjrzeć się oznakom i objawom odczuwanego przez ciebie niepokoju.

Niepokój ma tak wiele twarzy, bywa bardzo intensywny – strach, ściskający serce – lęk czy wolno płynący, rozlewający się na całe dnie, tygodnie, lata niepokój. Czasem jesteśmy bardzo świadomi tego nieproszonego gościa a czasem nasze przeżywanie życia zlewa się z nim w jedno.

Mój niepokój ściska mnie za gardło, siedzi na mnie i przydusza mnie..nie chce żebym głęboko oddychała… bo wtedy trochę się zmniejsza..często wędruje do brzucha… A czasem nawet sprawia że ręce i nogi mi drętwieją… niestety jest częstym gościem u mnie i zdaje sobie sprawę że to wspomnienie przeszłości i obawa przed przyszłością są jego przyczyną.

  • Magdalena

Mam już dużą świadomość objawów przeżywanego niepokoju. Chciałabym nad tym zapanować.

  • Wiesia

„Niepokój jest subtelnym i wszechobecnym niszczycielem naszego szczęścia. Zależy od myśli na temat przeszłości i przyszłości. Niepokój nie istnieje tu i teraz.”

Dr Jan Chozen Bays