Praktyka

Prowadź samochód uważnie. Obserwuj ruchy ciała, ruchy samochodu, nawykowe wzorce i myśli towarzyszące ci podczas jazdy (jeśli nie prowadzisz, możesz praktykować uważność jadąc rowerem czy autem, autobusem lub pociągiem jako pasażer).

Przypominajki

Umieść karteczkę na kierownicy lub desce rozdzielczej. Powinieneś ją zdjąć, zanim ruszysz w drogę, aby nie rozpraszać się podczas jazdy i przykleić ją z powrotem, zanim wysiądziesz z auta, żeby następnym razem służyła ci jako przypomnienie.

Uważna jazda samochodem to kolejna szansa na zatrzymanie gonitwy myśli, wyjście z autopilota, przyciągnięcie świadomości do tego co robimy. Kolejna sposobność na powrót do przytomnego odczuwania doznań ze zmysłów, obserwowania myśli czy doświadczania uczuć. Kolejna szansa stawiania małego kroku w kierunku coraz uważniejszego przeżywania swojego życia.

niesamowite. Kiedy zaczęłam chorować, jedyną metodą na poranny lęk była jazdą samochodem. Dokądkolwiek. Byle skupić uwagę na czymś innym. Pomagało. Chociaż odrobinę niepoważne.

  • Agnieszka

To było ciekawe doświadczenie.. Ilekroć myśli uciekały kierowałam wzrok na kierownice i przypominało mi się co jest ważne.. Zdecydowanie większa uważność na jazdę, na ruchy, na szczegóły związane z jazda. Reasumując bycie tu i teraz.

  • Aneta

Jeżdżę rowerem i skupiałam uwagę na odczuciach ciała, które mi powiedziało, że jest wdzięczne za jazdę rowerem w różnych warunkach pogodowych, uważność jak oddycham – staram się tylko przez nos, uważność czy ubrania nie krepuję ruchów, wybrałam kilka nowych dróg, którymi wcześniej nie jeździłam, na próbę.

  • Ivona

„Prawdziwa przemiana jest trudna. Zaczyna się od drobnych zmian: w tym jak oddychamy, jemy, chodzimy i prowadzimy samochód.”

Dr Jan Chozen Bays