Praktyka

Uświadom sobie swój środek ciężkości. Jest zlokalizowany w niższych partiach brzucha, mniej więcej pięć centymetrów poniżej pępka, w połowie odległości pomiędzy ścianą brzucha a kręgosłupem. W sztukach walki ten środek ciężkości nazywa się “hara” (po japońsku) i “tan tien” (po chińsku).

Gdy tylko twój umysł zbłądzi, sprowadź swoją uwagę z powrotem do środka ciężkości. Postaraj się, żeby wszystkie ćwiczenia fizyczne brały początek z tego miejsca – czy to będzie rozciąganie się, spacer, ruchy tułowia, skłony i tak dalej. Możesz nawet kroić warzywa w taki sposób. Niech każdy ruch nożem bierze początek z punktu “hara”, a następnie przepływa przez ramię i dłoń do noża, a potem przez warzywo.

Przypominajki

– Karteczki ze słowem “środek ciężkości” lub “hara” w różnym miejscach.

– Możesz też założyć pod ubranie coś, co wywoła nietypowe wrażenia dotykowe i będzie przypominać ci o tym ćwiczeniu, np, miękka wstążka czy plaster z opatrunkiem naklejony w niższych partiach brzucha.

Jedna z praktyk z którą chciałabym pozostać na zawsze. .czuję energie, równowagę i jakiś taki dostojny spokój ..I nawet pomaga jak się moje dzieci kłócą..?

  • Magdalena

Nie zostałam Samurajem. Nikim nie jestem trzymając uwagę w hara – to tak, jakbym z autu wchodziła w sam środek boiska, widzę je całe, więc łatwiej mi wybrać miejsce, w które chcę posłać piłkę uwagi … jakbym była piłkarzem, sędzią i kibicem w jednej osobie. Czy jakoś tak 😉

  • Lucyna

Lubię te praktyki, gdzie sprowadza się swoją uwagę do ciała i obserwuje doznania. Gdy myślę o tej praktyce, o środku ciężkości, to już pojawiają się myśli, które w jakimś sensie mnie stabilizują. Dziękuję ❤️

  • Kasia

„Kiedy tylko poczujesz, że straciłeś wewnętrzną równowagę, “opuść”swoją świadomość do środka ciężkości. Ustabilizuje to twoje ciało, umysł i serce.”

Dr Jan Chozen Bays