To projekt na każde czasy, zwłaszcza na te trudne. Pandemia, lockdown, wojna sprzyjają poczuciu izolacji, niepewności, niepokoju.

Bazując na najnowszych odkryciach neuropsychologii Rick Hanson napisał książkę “Szczęśliwy Mózg”, w której zaproponował taką pracę z umysłem, aby wzmacniać nasze siły wewnętrzne.

Nasz mózg nie powstał jednej nocy. Przez miliony lat budował swoją strukturę. Najpierw powstał pień mózgu, potem struktury podkorowe, a na końcu kora mózgowa. Struktury te i ich funkcje są luźno powiązane z ewolucją gatunków: gadów, ssaków i naczelnych. Jednocześnie pojawiały się w nas zdolności do zaspokajania trzech głównych potrzeb: potrzeby bezpieczeństwa, satysfakcji i więzi. I tu dochodzimy do źródła projektu “Wchłanianie dobra”.

Kiedy nasze potrzeby są zaspokojone mózg działa w trybie responsywnym (zielonym). Jest to naturalna baza naszego mózgu, w której umysł znajduje się w podstawowym poczuciu spokoju, zadowolenia i miłości. A co może najważniejsze, w tym trybie organizm uzupełnia zapasy i sam się naprawia.

Kiedy nasze potrzeby nie są zaspokojone mózg przełącza się na tryb reaktywny (czerwony). W tym trybie zasoby organizmu są na wyczerpaniu, proces samonaprawy i uzupełniania zasobów zostaje przerwany, a umysł zabarwia się strachem, frustracją i smutkiem.

Wchłanianie dobra to 21 praktyk pozwalających na odżywianie naszych potrzeb. Wystarczy tylko kilka minut pozostawania w poczuciu spełnienia, aby w naszym mózgu zaczęły powstawać nowe połączenia neuronalne. Wracając do tych praktyk w ciągu dnia (tylko na parę minut dziennie) wolno, ale systematycznie rzeźbimy strukturę neuronalną w naszym mózgu, tworząc w nim autostrady spokoju, zadowolenia i klarowności.

Wchłanianie dobra wyciąga nas z trybu reaktywnego i wzmacnia zdolności responsywne mózgu. Poczucie siły i dobrostanu, które daje praktyka powodują, że szczęście staje się coraz bardziej bezwarunkowe i w coraz mniejszym stopniu zależne od okoliczności zewnętrznych.

Praktyka nr 1

Poczucie bycia chronionym

Praktyka nr 2

Siła

Praktyka nr 3

Odprężenie

Praktyka nr 4

Schronienie

Praktyka nr 5

Wyraźne dostrzeganie zagrożeń i zasobów

Praktyka nr 6

Poczucie, że w tej chwili wszystko jest z Tobą w porządku

Praktyka nr 7

Spokój

Praktyka nr 8

Przyjemność

Praktyka nr 9

Wdzięczność i radość

Praktyka nr 10

Pozytywne emocje

Praktyka nr 11

Poczucie osiągnięć i sprawstwa

Praktyka nr 12

Entuzjazm

Praktyka nr 13

Odczuwanie pełni bieżącej chwili

Praktyka nr 14

Zadowolenie

Praktyka nr 15

Poczucie, że ktoś się o Ciebie troszczy

Praktyka nr 16

Poczucie, że jesteś ceniony

Praktyka nr 17

Współczucie i życzliwość

Praktyka nr 18

Współczucie dla samego siebie

Praktyka nr 19

Poczucie, że jesteś dobrym człowiekiem

Praktyka nr 20

Empatyczna asertywność

Praktyka nr 21

Miłość